Haberler

Haberler (61)

Konya İli Selçuklulardan itibaren önemli bir dokuma merkezi olmuş, Cumhuriyet döneminde de bu özelliğini korumuştur. Konya ve çevresinde halen dokumacılığın sürdürüldüğü dokuma merkezleri bulunmaktadır. Bu yerleşim yerlerinden biri de Konya merkeze çok yakın bir konumda olan Küçükmuhsine köyüdür. Küçükmuhsine Köyü Konya İli Selçuklu ilçesine bağlıdır. Konya’ya 25 km. uzaklıktadır. Küçükmuhsine Köyü Anadolu Selçuklular döneminde kurulduğu bilinmektedir. Bölge tamamen dağlıktır ve tarım alanı köyün kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadardır. Hayvancılık önemli geçim kaynağıdır. Anadolu’nun her yöresinde o yöreye özgü cicim teknikli yaygıları görmek mümkündür. Konya Küçükmuhsine Köyü bu yöreler arasında yerini almaktadır. Küçükmuhsine yöresinin cicim teknikli yük örtüleri en bilinen dokumalarıdır. Bunun yanında yörede halı yastık, heybe, taban halısı, yolluk ve seccade dokunmaktadır. Konya Etnografya Müzesi’nde yöreye özgü dokumalar örnekleri bulunmaktadır. Küçükmuhsine Köyünün dokumacılık geleneği tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Konya ve çevresinin dokuma gelenek ve kültüründen hem etkilenmiş hem de köye özgü desen anlayışı ile diğer yörelere kaynaklık etmiştir.


Bu çalışmada, Konya Küçükmuhsine Köyüne özgü cicim teknikli yük örtüleri ve namazlağlar incelenmiştir. Yörede yapılan alan araştırmalarında tespit edilen örnekler üzerinden cicim dokumalarının malzeme, teknik, renk, tür, desen ve kompozisyon özelliklerine genel olarak değerlendirmeye çalışılmıştır. Küçükmuhsine cicim teknikli örtülerinin motif ve kompozisyon düzenlemeleri, Anadolu’da ve Konya civarında dokunan halı, kilim ve cicim yer yaygıları ile karşılaştırmaları yapılmaya çalışılmıştır.

Çalışmanın PDF'si

Pazar, 07 Kasım 2021 11:03

Özgün Kasap Açıldı

Yazan

Muhammet Günarslan ve Ahmet Sait Özuğurlu kardeşlerimizin Kasap dükkanı ÖZGÜN Kasap bugün açıldı. Tüm hemşerilerimizi bekliyoruz. Rabbim hayırlı kazançlar nasip etsin.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümünde 1921’de şehit olan Bilal Yıldız’ın 102 yaşındaki kızını evinde ziyaret etti. Vatan için canlarını feda eden tüm şehitlere çok şey borçlu olduklarının altını çizen Başkan Hasan Kılca, “Aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetlerinin her daim yanındayız” dedi.

 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, eşi Şerife Kılca ve Karatay Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fazilet Koçyiğit ile birlikte 1921 yılında Afyon’da şehit düşen Bilal Yıldız’ın 102 yaşındaki kızı Ayşe Erarıcı’yı evinde ziyaret etti.

 

6 aylıkken yetim kalan şehit kızı Ayşe Erarıcı ile bir süre görüşen ve Erarıcı’nın halini hatırını soran Başkanı Hasan Kılca, millet olarak şehit ile gazi ailelerinin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

 

ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİN EMANETLERİ BİZİM DE BAŞIMIZIN TACIDIR

 

Vatan için canlarını gözlerini kırpmadan feda eden şehitlere ve gazilere çok şey borçlu olduklarının altını çizen Hasan Kılca, her zaman onların emaneti olan ailelerinin de yanlarında olduklarını söyledi.

 

Kılca, “Cennet ülkemizin bir karış toprağı için bedenini siper ederek canlarını teslim eden Mehmetçiklerimize minnet borçluyuz. Kahraman askerlerimiz ülkemizin birliği için canını verirken, gazilerimiz ve şehitlerimizin geride bıraktıkları yakınlarını da kendi ailemizden ayrı görmüyoruz. Karatay Belediyesi olarak şehitlerimizin emanetlerini sahipsiz bırakmıyoruz. Onlar bize şehitlerimizin emanetidir. Şehit ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ziyaretin anısına şehidin kızına Mevlevi Sancağı hediye etti. Ayşe Erarıcı ise sürpriz ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek; böyle güzel bir günde unutulmamanın kendilerini çok sevindirdiğini ifade etti.

Pazartesi, 07 Eylül 2020 22:54

Niyazi Emrah ÇEREZ'e yeni görev

Yazan

Niyazi Emrah ÇEREZ 2,5 yıldır Müdürlük görevini yürüttüğü Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden, İl Tarım ve orman müdürlüğü Bitkisel üretim ve Bitki Sağlığı şube müdürlüğü görevine başlamış bulunmaktadır. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz.

Hemşerimiz Mustafa AKIN bey Bayburt Altıntepe kaymakamı olarak görevini tamamlamış ve  Şanlıurfa Vali Yardımcısı olarak atanmıştır. Kendisine görevinde başarılar dileriz 

Cumartesi, 23 Mayıs 2020 10:22

Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun

Yazan

Mahalle Muhtarımız Ali EROĞLU’nun Ramazan Bayramı mesajı şöyle: “Bizleri manevi iklimin bereketinde birleştiren mübarek Ramazan ayını geride bıraktık. Koronavirüs salgını sebebiyle buruk yaşadığımız mübarek günlerde hep birlikte buluşamasak da; merhamet ve sabır duygularıyla, paylaşarak, rahmeti ve bereketi yaşadık.

Mahalle Muhtarımız Ali EROĞLU, Ramazan ayında edinilen güzel duyguları tüm yıl boyunca yaşamanın insanların hayatına bayram coşkusu getireceğini, sıkıntıları aşmaya yardımcı olacağını belirterek, tüm Konyalıların ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı tebrik etti.

Hepinizin Ramazan Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.

Ramazan ayında milletçe aynı duygular, aynı düşünceler, aynı hassasiyetler içinde muhteşem bir arınma ve yücelme fırsatını en güzel şekilde değerlendirerek bayrama eriştik. Ramazan ayında edindiğimiz güzel duyguları tüm yıl boyunca yaşamak, hayatımıza bayram coşkusunu getirecek, sıkıntıları aşmamıza yardımcı olacaktır.

 

Bu duygularla tüm hemşehrilerimin ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyor; bayramın şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.”

Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu ve Rabbimizin bin aydan daha hayırlı diyerek müjdelediği Kadir Gecesinin şehrimize, ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini niyaz eden Muhtar Ali Eroğlu, “Cenab-ı Hak, teravihlerimizi Kapu Camiinde hatim ile eda edeceğimiz, Mevlana Meydanına sığmayan onbinlerin omuz omuza secdede buluşacağı, sevdiklerimize gönül rahatlığıyla sarılacağımız nice Ramazanları, Kadir Gecelerini ve bayramları yeniden nasip etsin…” diye konuştu.

 

Muhtar Ali Eroğlu, Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Bir taraftan, tüm manevi duyguların doruğa çıktığı bir Ramazan-ı Şerif'in sonuna gelmenin hüznünü yaşarken diğer taraftan da Kadir Gecesi'ne ulaşmış olmanın coşku ve heyecanını ümmetçe yaşıyoruz. Kadir Gecesi, alemlere rahmet olarak gönderilen Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne indirildiği gün olması sebebiyle yine Kur'an-ı Kerim'de buyrulduğu gibi bin aydan daha hayırlı bir gecedir.

Bu mübarek gecenin, yüreği Allah ve Rasulü’nün sevgisiyle dolup taşanların ve Kur’an-ı Kerim’in nuruyla aydınlanıp onun kriterlerine göre bir hayat yaşayanların affına, henüz onunla müşerref olmayanların kalplerinin ve gönül dünyalarının da Kur’an hakikatleri ile tanışmalarına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Umarım ki, Allah’ın rahmet, bereket ve mağfiretinin sağanak sağanak yağacağı bu geceden her kul nasibini fazlasıyla alır. Manevi dünyamıza yeni ufuklar açtığı gibi insanlığa da sağlık, mutluluk, sevinç ve huzur getirir. Benim en büyük duam sizler ve sizlerin dünya ve ahiret mutluluğu için olacak. Ellerin semaya ihlas ve samimiyetle açılacağı bu gecede siz de dualarınız da bizleri eksik etmeyin.

Bu duygu ve düşüncelerle Kadir Gecemizin ilçemiz, şehrimiz, ülkemiz, ümmet ve insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Küçükmuhsine Mahalle Muhtarı Ali EROĞLU’nun Regaip Kandili mesajı şöyle:

“Bizleri mübarek üç aylara kavuşturan Rabbimize şükürler olsun.

Rahmet iklimi ile tüm benliğimizi saran bu mübarek aylar, İslam dünyası için şükrün ve dirilişin sembolüdür. Merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bu müstesna zamanların İslam alemi ve mazlum coğrafyalar için kurtuluşa vesile olmasını diliyorum.

Mübarek üç ayların müjdecisi Regaip Kandilini büyük bir coşku ve huzurla kutlayacağız inşallah. Böyle mübarek gecelerin toplum hayatımızda çok özel bir önemi ve vazgeçilmez bir yeri vardır. İnsanlarımızın, Yaradan'a daha derin bir şükür imkânı bulacağı bu özel gecede; toplumumuzda muhabbetin, kaynaşmanın artmasını temenni ediyorum.

Hemşehrimiz Karatay İlçe Müdürümüz Esat ALTUNTAŞ Konya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz.

Küçükmuhsine Mahalle Muhtarı Ali EROĞLU, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Muhtar EROĞLU, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da insanımızın birbirlerini sevgiyle ve sevinçle kucakladığı, dayanışma ruhunun egemen olduğu, akrabalık ve dostluk bağlarının güçlendiği bir bayrama kavuşmuş olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü bizler, bayramın ruhunu, bayramların vesile kıldığı paylaşma ve kardeşlik duygusunu yüzyıllar boyunca içimize sindirmiş, bu atmosferi de tüm yıla yaymış bir milletin temsilcileriyiz. İnanıyorum ki, asırlardır olduğu gibi bu bayramda da bu ruhu gösterecek, birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılacak, kaygıların ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı bir bayramı yine hep birlikte geçireceğiz.

Toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden biri de hiç şüphesiz Kurban ibadetidir. Kurban ibadeti bizlere, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını sağlarken, aynı zamanda da toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Ümmet olarak Kurban Bayramımızı bu duygu ve hassasiyetle yaşamayı temenni ediyorum. Yine sevginin, saygının ve yardımlaşma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bu bayramı; büyüklerimiz, akraba, dostlarımız ve komşularımızın yanı sıra ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi de ziyaret ederek Kurban Bayramı’nın ruhuna uygun bir şekilde geçirmeliyiz.”

Page 1 of 5