Haberler

Haberler (52)

Küçükmuhsine Mahalle Muhtarı Ali EROĞLU, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Muhtar EROĞLU, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da insanımızın birbirlerini sevgiyle ve sevinçle kucakladığı, dayanışma ruhunun egemen olduğu, akrabalık ve dostluk bağlarının güçlendiği bir bayrama kavuşmuş olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü bizler, bayramın ruhunu, bayramların vesile kıldığı paylaşma ve kardeşlik duygusunu yüzyıllar boyunca içimize sindirmiş, bu atmosferi de tüm yıla yaymış bir milletin temsilcileriyiz. İnanıyorum ki, asırlardır olduğu gibi bu bayramda da bu ruhu gösterecek, birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılacak, kaygıların ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı bir bayramı yine hep birlikte geçireceğiz.

Toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden biri de hiç şüphesiz Kurban ibadetidir. Kurban ibadeti bizlere, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını sağlarken, aynı zamanda da toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Ümmet olarak Kurban Bayramımızı bu duygu ve hassasiyetle yaşamayı temenni ediyorum. Yine sevginin, saygının ve yardımlaşma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bu bayramı; büyüklerimiz, akraba, dostlarımız ve komşularımızın yanı sıra ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi de ziyaret ederek Kurban Bayramı’nın ruhuna uygun bir şekilde geçirmeliyiz.”

Küçükmuhsine Mahalle Muhtarı Ali EROĞLU, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı.

Muhtar Ali EROĞLU, mesajında tüm İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlarken, bayramın tüm İslam âlemi ve tüm insanlık için sevgi, barış, kardeşlik ve huzura vesile olmasını temenni etti.

“Bir ay boyunca oruçla huzur ve kardeşlik iklimini teneffüs etmenin ardından Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Ali EROĞLU, kutlama mesajında şunları dile getirdi: 

“Bayramlarımız; yardımlaşma, kaynaşma ve kardeşlik duygularının üst seviyeye çıktığı, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği için tarihimizde ve milletimizin hayatında her zaman mümtaz bir yere sahip olduğu zamanlardır. Biliyoruz ki bayramlar bizi biz yapan, kuşaklar arası hoşgörüyü, saygıyı ve sevgiyi kalplere dokunduran günlerdir. Dolayısıyla hep birlikte bu bayramda da birlik ve dayanışmamızı artırmalı, geleceğe yönelik umutlarımızı her koşulda korumalıyız. Bayramların anlamını, güzelliğini ve değerini, sayılı bayram günleriyle sınırlı tutmayarak yaşamın her evresinde ve tüm ilişkilerimizde hatırlamalıyız.

Bu bayramda da küçüklerimizi sevindirelim, anne ve babalarımız başta olmak üzere büyüklerimizi ziyaret ederek hayır dualarını alalım. Yoksullara, kimsesizlere, yetim ve öksüzleri kucak açalım. Hastalarımızı ve ihtiyaç sahiplerini unutmayalım. Zira bayramları bayram yapan onu yaşayan ve yaşatanlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramı’nın daha müreffeh bir geleceğe ulaşmamıza, aramızdaki kardeşlik bağlarını güçlendirmesine, toplum olarak birlik ve beraberlik içerisinde nice bayramlara erişmemize vesile olmasını diler; tüm Küçükmuhsine'li hemşerilerimin ve İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum."

Küçükmuhsine Mahallesi Muhtarı Ali EROĞLU, mübarek Kadir Gecesi dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Muhtar Eroğlu'nun Kadir Gecesi mesajı şöyle:

“Rahmeti, mağfireti ve bereketiyle evlerimize, gönüllerimize misafir ettiğimiz bir Ramazan ayı daha bizlere veda ediyor. Bu mübarek ayda Kur’an-ı Kerim’in indirilerek insanlığı aydınlattığı bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ne kavuşmanın coşkusunu ve heyecanını yaşıyor, Cenab-ı Hakk’a şükrediyoruz.

Kalplerin arınması, gönüllerin aydınlanması ve huzurumuzun artması açısından büyük bir fırsat olan Kadir Gecesi’nde daha çok dua etmeli; dostlukları, kardeşlik ilişkilerini, komşuluk duygularını ve hemşehrilik ruhumuzu geliştirmeli, rahmet ve mağfiretin nihayetsiz bahşedildiği Kadir Gecesi’ni anlamına uygun ihya etmeliyiz. Bu gecenin her iş için bir selamet ve saadet gecesi olduğunu unutmayalım.

Mübarek gecelerin mazlum coğrafyaların kurtuluşuna, İslam aleminin birliğine vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyor; bütün hemşehrilerimin, ülkemizin ve İslam aleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum.”

Deklanşöre basıldığında duyulan sese kulaklarınız aşina olduğunda, kendinize ayırabildiğiniz her dakika fotoğraf denilen o büyülü dünyanın içinde dolaşıyorken buluyorsunuz kendinizi. Etrafınıza bir başka bakıyor, her gördüğünüzden bir fotoğraf karesi çıkartmaya çalışıyorsunuz. Fotoğraf çekmediğiniz zamanlarda da daha önce çektiğiniz fotoğrafları izleyip, “bunu da ben çektim” diye gururlanıyorsunuz.

Yine ve her hafta sonu olduğu gibi bu hafta sonu da yollardayız. Bu sefer ki güzergahımız Konya merkeze çok da uzak olmayan oldukça eski bir tarihe sahip Muhsine köyleri. Bu yolculuklar hem yeni bir keşif hem de yeni insanlarla tanışma imkanı demek… Yolculuk için her zamanki arkadaşlarla plan yapıp hazırlanıyoruz.  Cengiz, Hakan,  Kerim hocam ve Salih ağabeyle birlikte düşüyoruz yola. Bu yol için rehberimiz Cengiz Hocamız.

 

Yol üzerinde Altınapa barajının kenarında duruyoruz. Sakin ve bulutlu bir hava var. Suda oldukça berrak ve hoş bir yansıma oluşmuş. Çekmeden geçmek olmaz deyip  birkaç kare fotoğraf alıp yola devam ediyoruz. Küçükmuhsine köyü dağlık bir alana yerleşmiş, genç nüfusun hemen hemen hiç kalmadığı, geçmişte geçimini hayvancılık ve dokumacılıkla sağlayan ancak bu iki geçim kaynağının da artık kalmadığı bir yerleşim yeri. Köyün tarihinin Selçuklu’ya kadar ulaştığını Cengiz Hocam köye girmeden anlatıyor ve biz bu kadar yakında, böylesi özel bir yerin bulunmasına şaşırıyoruz.

Köyün girişinin sağ tarafında bulunan kayalara oyularak yapılmış kaya mezarlarını uzaktan görüyoruz. Köye girişte gözümüze ilk çarpan, Kapadokya bölgesinde örneklerine rastladığımız coğrafi oluşumlar… Yine bu oluşumların içinde kayalara oyulmak suretiyle yapılmış barınma yerleri dikkatimizi çekiyor.

Hemen bu yerleri keşfetmek için rampaya sarıyoruz. Köy konağının önünde otomobilinin içinde oturan bir yurttaşımız pencereyi açıyor, selamlaşıp sohbete dalıyoruz. Arıcılık yaptığını, kovanların yanına gideceğini, kısa bir süre sonra döneceğini, dönüşte bize çay ikram etmek istediğini söylüyor. Unutmadan söyleyeyim, Cengiz hocam bu köyün eniştesi, sayesinde ilgi alaka yüksek, bir enişte lafıdır gidiyor.

Biraz zorlansak da kaya evlerine çıkıp içlerini keşfetmeye çalışıyor bir yandan da fotoğraf çekmeye devam ediyoruz.  Çekimleri tamamlayıp aşağıya indiğimizde arıcı beyin kovanların yanından dönerek bizi beklediğini görüyoruz. “Haydin buyurun eve” diyor, peşine takılıp gidiyoruz. Eski usul bir köy evi, ahşap yapı ve son derece sade bir köy evi odası, yer minderlerine oturup koyu bir sohbete başlıyoruz.

Arıcı yurttaşımızın ismi Mehmet Ali, uzun yıllar Konya'da tekstil imalatı ile uğraşmış, sonra emekli olarak köye yerleşmiş, arıcılığa merak salmış, kurslara katılmış ve şimdi kovanları var. 2 yıl önce 5 kovanımı çaldılar diyor, geçen sene peteklerin çoğu dolmadı, bu sene iyi olacak diyor ve bize arı, bal, petek hakkında bu yaşıma kadar hiç duymadığım bilgileri aktarıyor. Örneğin özel bir ambalaj içinde Karadeniz bölgesinden ana arı kargoyla gönderiliyormuş, kafesin içine kek, su emdirilmiş bez parçası, 1-2 tane de işçi arı konuluyormuş. Gelen ana arıyı kovanın içine geldiği kafesle koyuyorlarmış, bir kaç gün içinde ana arı kokusunu kovana salıp, diğer arıları hükmü altına alıyormuş. Aksi durumda yani kafesten çıkarıp kovan içine konulursa diğer arılar kraliçe arıyı öldürüyormuş.

Arılar petek yapımına ortadan başlayıp bazen de rastgele yerlerden devam ederek birleştiriyorlarmış işin sonunda tüm petekler aynı açıda ve tam sığıyormuş, artık hücre olmazmış, tüm hücreler eşit büyüklükte ve tam birleşiyormuş.

Bir de bahar gelmeden önce yeşil renkli bir şeker veriyormuş kraliçe arıya, kraliçe arı bahar geldi zannedip işçi arı üretmeye başlıyormuş bu sayede daha fazla oğul alabiliyormuş, normalde 2 kat alınırken bu abimiz 3 kat oğul alıyormuş kraliçeyi kandırıp.

Arılar hava çok soğuk olduğunda kovan dışına çıkamazlar, 10 gün çıkmasa bile dışkısını asla kovan içine yapmazlarmış, ne zaman hava ısındı hemen çıkar dışarı dışkılar ve kovana girerlermiş. Ayrıca arının kendi ürettiği ve propolis denen madde özellikle kovanın doğal koruma yöntemi imiş, bu şekilde arılara hastalık ve güve gelmezmiş.

Mehmet Ali ağabey bize böyle anlattıkça hayretle dinliyor, şaşkınlıkla yeni sorular sorup sohbeti koyultuyoruz. Bir yandan sohbet ediyoruz, bir yandan bilgi dağarcığımızı zenginleştiriyoruz, bir yandan da Mehmet Ali ağabeyin ikram ettiği balı ve propolisi tadıyoruz. Çaylar içilip sohbet bitince köyün hemen üst tarafında bulunan Hacı Haydar Sultan Veli Türbesinin bulunduğu Erenler Tepesi’ne doğru yol alıyoruz.

Yolun bir kısmına kadar araçla gidip daha sonra yürüyerek devam ediyoruz. Cengiz ve Kerim hocam türbeye çıkıyor, biz aşağıda kalıp gördüğümüz kareleri çekmeye devam ediyoruz. Erenler Tepesinde her yer ayaklar altında, bir taraf Altınapa Barajı, karşımızda karlı dağlar. Seyir zevki çok güzel olan bir yerdeyiz.  Beden yorulsa da gönül huzur buluyor. En çok dikkatimi çeken o yüksek rakımda parmak kalınlığında suyun aktığı çeşme oluyor.  Bir gece orada vakit geçirip yıldız pozlama dediğimiz teknikle fotoğraf çekmeye karar verip dönüşe geçiyoruz.

Tırmanmaktan dolayı ayaklar yorgun, gördüklerimizden dolayı gönüller hoş, fotoğraflardan dolayı son derce keyifli dönüyoruz evlerimize.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere...

Kaynak: KÜÇÜKMUHSİNE KÖYÜ (ARIM, BALIM, PETEĞİM) - Muzaffer Temel

Cuma, 19 Nisan 2019 08:03

Berat Kandilimiz Mübarek Olsun

Yazan

Küçükmuhsine Mahalle Muhtarı Ali EROĞLU, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Muhtar EROĞLU'’nun mesajı şöyle:

“Mübarek üç ayların yarısına geldiğimiz bu günlerde Ramazan ayının rahmet iklimine adım adım yaklaşmanın, Berat Kandilini idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Ramazan-ı Şerif’i müjdeleyen, bizi oruca hazırlıklı olmaya davet eden Berat Kandili, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin ve nefret duygularını aşma gecesidir. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaratılanı affetme günüdür. Bu geceler vesilesiyle toplumsal sorumluluğumuzun farkına vararak dayanışma ve yardımlaşma içinde birbirimizi sevelim, bütün güzellikleri paylaşalım.

 

Birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma duygularının pekiştiği böyle önemli günlerde acılar içinde kıvranan İslam aleminin ve mazlum coğrafyaların sulh ve sükûnu, huzuru ve barışı için dua edelim.

 

Bu gece yapılan bütün duaların kabul olması temennisiyle; bütün hemşehrilerimin, ülkemizin ve İslam aleminin Berat Kandilini tebrik ediyorum. Beratımız mübarek olsun.”

Salı, 09 Nisan 2019 07:36

Yeni Muhtarımız Ali EROĞLU

Yazan

Yerel seçimler sonrası bana tevdi edilen görev için tercih ve teveccühlerini esirgemeyen tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim.

Ali EROĞLU

Küçükmuhsine Mahellesi Muhtarı

Perşembe, 04 Nisan 2019 06:39

Ali EROĞLU mahallemizin yeni muhtarı oldu.

Yazan

 

31 Mart Yerel seçimleri sonucunda mahallemizin yeni muhtarı Ali EROĞLU olmuştur Kendisine görevinde başarılar diler hayırlı hizmetler yapmasını temenni ederiz.

Pazartesi, 19 Kasım 2018 07:59

Mevlid Kandili Mübarek Olsun

Yazan

Muhtar Mustafa ÇEVİKKOL, Mevlid Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Muhtar Mustafa ÇEVİKKOL, yayınladığı mesaj da;“Peygamberimizin doğum günü olan Mevlid Kandili’ne kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Bu günün tüm hemşehrilerimiz için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Birbirimizi sevmeyi, doğruluğu, hoşgörüyü, şefkat ve merhameti Peygamber efendimizin sünnetleriyle öğrenerek nesiller boyu devam ettirdik. Peygamber sevgisi ve inancımızın gücü milletimizin gönlünde yaşadıkça geleceğimizden daha umutlu olacağız” dedi.

Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Allah'tan niyaz eder, hemşehrilerimizin ve bütün İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederim” dedi.

Pazartesi, 22 Ekim 2018 08:50

Asker Çetneviri

Yazan

Köyümüz gençlerinden Niyazi oğlu Bahri Ergun, Nuri oğlu İsmail Altundeğer, İbrahim oğlu Özkan Günarslan Askere gideceklerdir. 27/10/2018 Cumartesi akşam köyümüzde Asker Çetneviri vardır Tüm hemşerilerimiz davetlidir.
Saat: 19:00- 23:59

Perşembe, 14 Haziran 2018 09:17

Muhtar Mustafa Çevikkol'un Bayram Mesajı

Yazan

Küçükmuhsine Mahalle Muhtarı Mustafa Çevikkol, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Muhtar Çevikkol mesajında, “Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayının sonunda bayrama kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Huzurun ve hoşgörünün başkenti Konya’da Ramazan ayını kardeşlik ve beraberlik duyguları içerisinde geçirdik. Ramazan Ayı’nın hepimizde güçlendirdiği manevi anlayış sayesinde, ihtiyaç sahiplerinin yanında olmanın sevincini, iftar sofralarını paylaşmanın mutluluğunu, bizi birbirimize yakınlaştıran sevgi, dostluk ve kardeşlik gibi bağları daha güçlü duygularla yaşadık" dedi.

Muhtar Çevikkol, Cenabı Allah, yine huzur içinde bizleri sevdiklerimizle birlikte nice bayramlara ulaştırmayı nasip etsin. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşehrilerimizin bayramını tebrik eder, bayramın şehrimiz, ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Page 1 of 4