Pazar, 10 Mart 2024 23:24

Bir Kiçimusla Adeti

Bir Kiçimusla Adeti Tirit: Köyümüzde düğünlerde cumartesi günü tirit yapılır. Şimdilerde kesilen kurbanların etlerinden yapılsada vaktı zamanında kurutulmuş eski etlerden yapılırmış. Ufak ufak doğranmıs tandır ekmekleri bir tepsiye serilir üzerine kurutulmuş didilmiş etler yayılır, sonra ince doğranmış soğan ve sumak üzerine eklenir, kaynamakta olan etsuyu üzerine dökülerek yenirmiş. Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla Adeti Saya Gezme: Köyümüzde koç katımından yüz gün sonra köyün gençlerinden beş altı kişi koyun sahiplerini saya saya diye bağırarak ve ellerinde kerek çalarak gezerler. Sürü sahipleri gençlerin heybelerine bulgur doldururlardı. Gençler bu topladıkları bulguları köyün bakkalı Doğu'ya satarak ondan lokum piskuvit veya tahin alarak yerlerdi. Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla Adeti Şerbet İçme: Köyümüzde kız bittikten sonra şerbet içilir. Şerbet için gerekli olan şeker oğlan evinden kız evine iki kadın tarafından götürülür. Kız evi şekeri getirenlere oyalı çalık hediye eder. Kız evi bir kazan şerbet hazırlar. Oğlan evinden gelen misafirlere bu şerbet ikram edilir. Bir Bakır ibriğe doldurulan şerbet tek bardakla tüm misafirlere ikram edilir. Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla Adeti Baklava Ekmeği: Köyümüzde kız bittikten sonra şerbet içilir. Ertesi gün kız evi bir tepsi baklava yapar birde dünürlerine dürü hazırlarlar. Bunları oğlan evine götürürler. Oğlan evide köyümüzün ufakaşlarından yemek hazırlar ve eş dost akrabaları ile yerler. Unutmayalım Unutturmayalım.

Bir Kiçimusla adeti Buragantı: Düğün günü düğüne gelenler elleri boş gelmez ve düğün sahibine sini, tabak, battaniye, bardak gibi hediyeler getiri. Düğün sahibin evinde dağ gibi buragantı yığılır kalır sonra oda kendinden sonraki düğünlere minasıpları seçip götürür. Bu adet böyle sürüp gider. Belki senin getirdiğin burağantı yine sana döner.
Biz bu adeti unutalım düğün sahibine züccaciyeciye vereceğimiz parayı verelim. 10 tl olsada. Bizim düğünlere yerine göre bin, ikibin kişi geliyor herkes 10 tl verse düğün sahibinin bir borcu kapanır.
Unutalım Unutturalım.


Bir Kiçimusla adeti Goç Gezdirme: Düğün günde kesilecek olan koçlar cuma sabahı kınalanır süslenir ve köy sokaklarında gezdirilerek kız evine gidilir. Kız evinde karşılarlar ve getirenlere işlemeli mendil verirler. Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla adeti Galeet Götürme: Düğün günü pilav yenirken Kız evi oğlan evine dürü (Hediye) götürür. Sekiz on kişi olur getirenler cizem cizem gelirler. Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla adeti Yorgan Gaplaması: Kız evinde kızın arkadaşları toplanıp eğlenirler çetnevir yerler. Ama yorgan gaplanmaz :) Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla Adeti Sandık Ekmeği: Düğün yapan erkek tarafı kız evine sandık götürür. Kız evi gelen misafirlere köyümüzün adeti üzere (Ufakaş) Yoğurt çorbası, yahnı, su böreği, sarma, baklava, ve pilav ikram eder. Unutmayalım Unutturmayalım.


Bir Kiçimusla Adeti Ciğer Ekmeği: Düğün yapan kişi kesilen hayvanların ciğerini Cumartesi akşama hazırlar misafirlerini davet eder. Yoğutrt çorbası, Pilav, Ciğer ve helva ile ikram eder. Unutmayalım Unutturmayalım.

 

Bir Kiçimusla Adeti Çetnevir: Düğün yapan damat arkadaşları ile çalğı eşliğide kaşık oyunu oynar ve gecenin sonunda pişirelen bulgur kuruyemişlerle yenir. Damat sofraları gezer ve arkadaşları ona karışık kuruyemiş ikram ederler biraz zorla olur ama herkes memnundur bu durumdan. Unutmayalım Unutturmayalım.

Okunma 468 defa Son Düzenlenme Pazar, 10 Mart 2024 23:30