Pazar, 10 Aralık 2017 19:25

Tatlılarımız

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)
Un Helvası (Kara Helva)
Malzemeler:
1- Tereyağ ve Zeytin yağı
2- Kaymak
3-  Un
4- Şeker
Yapılışı
Tereyağı eritilip zeytin yağı ve kaymak eklenir. Bu karışım eriyince Üzerine un eklenir. Pembeleşinceye kadar karıştırılır. Şeker eklenir ve üzerine su dökülür. Şeker eriyip helva kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Afiyet olsun.
 
 
 
Höşmerim Tarifi
Malzemeler:
1- 300 gr Kaymak
2- Un
3- 2 Yumurta
4- Tuz
5- Su
6- Şeker veya Bal
Yapılışı:
Bir su bardağı Soğuk su içine iki yumurta kırılır ve bir tatlı kaşığı tuz atılır. Bunlar çatal ile iyice karıştırılır. İçine kaymak katılır ve ocağın altı yakılır. Kaymak eriyinceye kadar karıştırılır. Daha sonra içine un katılmaya başlanır karışımın kıvamı kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar hem karıştırılır hemde un eklenir. Karışım piştikçe  kenarlarından kaymak dağılır bunlar kaşıkla toplanıp yuvarlak bir forma sokulur. Piştikçe sarı bir renk alır ve altı kızarır. Piştikten sonra ters çevrilerek üzerine şeker yada bal dökülerek afiyetle yenir.

 
Köftü Tarifi
Malzemeler:
1- Un
2- Şeker
3- Tereyağ
4- Su
Yapılışı
İki üç kaşık unumuzu pembeleşinceye kadar tavada kavuruyoruz. Unumuz pembeleşince şeker ilave edip karıştırıyor ve su ekliyoruz su miktarı göz kararı olup eğer çok olsa bile un sayesinde kıvam artırılabilir. Karıştırarak un şeker ve su ne koyu nede sıvı bir kıvama getirilir. Tadına bakılır tadı az ise şeker ilave edilebilir. Kıvam tutunca eritilmiş tereyağı tat vermesi açısından üzerinde gezdirilebilir. Afiyet olsun.
Mama yokken çocuklar bununla büyürdü.

Okunma 3812 defa Son Düzenlenme Pazar, 10 Aralık 2017 21:03